Oprogramowanie księgowe – samodzielna księgowość w firmie

Firma nie musi korzystać z usług biur rachunkowych. Poprzez zastosowanie odpowiedniego oprogramowania przedsiębiorca może samodzielnie zajmować się sprawami rachunkowymi albo może udostępnić oprogramowanie działowi księgowości, który dzięki niemu będzie działał efektywniej.

W sprzedaży dostępna jest szeroka gama programów księgowych, które wspierają prowadzenie rachunkowości – rozliczanie ksiąg rachunkowych, przychodów i rozchodów czy podatku zryczałtowanego, tworzenie rejestrów, ewidencji oraz wypełnianie i przygotowywanie innego rodzaju dokumentacji. Są to zarówno programy przeznaczone dla mikro i małych firm, których właściciele chcą zaoszczędzić i prowadzić księgowość we własnym zakresie, jak i bardziej rozbudowane systemy dla firm dużych oraz biur rachunkowych.

Oprogramowanie księgowe tworzone jest z naciskiem na łatwą obsługę, aby użytkownik czy użytkownicy uprawnieni do korzystania z programu mogli szybko i wygodnie księgować i korzystać z innych jego funkcji. Programy pozwalają też na przesyłanie dokumentów elektronicznych do urzędów, na przykład do ZUS czy US, dzięki czemu przedsiębiorca może oszczędzać czas na prowadzenie spraw formalnych. Czynności są w dużej mierze zautomatyzowane, co dodatkowo oszczędza czas.

Przykładowe funkcjonalności oprogramowania do księgowości:

  • wprowadzanie dokumentów i zarządzanie dokumentami księgowymi
  • prowadzenie ksiąg lub ryczałtu
  • rozliczanie VAT, PIT i CIT
  • tworzenie planów kont
  • ewidencja środków trwałych
  • przygotowywanie raportów

Program księgowy – do instalacji czy w chmurze?
W sprzedaży znajdziemy zarówno oprogramowanie w formie tradycyjnej – przeznaczone do instalowania na komputerze, jak i również nowocześniejsze oprogramowanie w chmurze, czyli dostępne za pośrednictwem internetu.

Oprogramowanie księgowe w wersji desktop, czyli do instalacji na komputerze najczęściej wymaga jednorazowego zakupu licencji. Działa nawet bez dostępu do sieci. Wymaga jednak odpowiedniego zabezpieczania dokumentów przed awariami czy przypadkowym skasowaniem, dlatego regularny back-up jest kluczowy. Jest często wybierane przez duże firmy.

Oprogramowanie dostępne w chmurze wymaga dostępu do sieci. Jest obsługiwane najczęściej przez przeglądarkę internetową. To korzystne rozwiązanie dla firm mniejszych. Program i dokumenty możemy przechowywać na zewnętrznych serwerach, co wpływa na ich bezpieczeństwo. Dostęp do danych otrzymujemy niezależnie od tego, z jakiego komputera się logujemy. Oprogramowanie aktualizuje się automatycznie. Często możemy otrzymać też pomoc ekspertów w cenie. Z programu korzystamy jako z usługi opłacanej abonamentem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *